• Szkoła Podstawowa nr 11

  • Szkoła Podstawowa nr 11

  • Szkoła Podstawowa nr 11

  • Szkoła Podstawowa nr 11

  • Szkoła Podstawowa nr 11

LUTY – WYNIKI

Tytuł E-LITERATKI MIESIĄCA LUTEGO otrzymała uczennica klasy II b – Natalia Bierndgarska. Natka z wrodzoną sobie wrażliwością opisuje to, co czuje, widzi, obserwując świat i ludzi. Nie sprawiają jej problemu dłuższe formy wypowiedzi, lubi również te krótsze, bo i w nich ładne myśli się snują. Przeczytajcie kilka refleksji, którymi Natalia zechciała podzielić się nie tylko z nami. Tytułu – rzecz jasna – bardzo uczennicy gratulujemy!

Błądzimy w mroku ludzkich serc otchłani,

lecząc się na siłę odległymi wspomnieniami.

Tłumimy smutek, żal, gdy nowy dzień nadchodzi,

zapominamy o tym wszystkim, co dobre – a szkodzi.

straszny chłód

wilczy głód

to uczucie

niczym w sercu kłucie

po moim ciele

legiony dreszczy

jak ten mroczny uśmiech

złowieszczy

Słysząc Twe milczenie

Wyczuwam Twój martwy oddech

I to nieme spojrzenie

Mój odwet


STYCZEŃ - WYNIKI

Z niekłamaną radością rozmawiamy z Wami o literaturze i poezji, a potem … odbieramy Wasze opowiadania, wiersze … Nasi gimnazjalni Literaci coraz częściej zaskakują swoim lekkim piórem podczas przelewania na papier swoich refleksji, przeżyć, uczuć. Sięgacie po różne formy wypowiedzi, jednakże wiersz pozostaje wciąż dominującym sposobem, by szeptem snuć subtelne opowieści o tym, co Wam w duszy gra. Swoimi wierszami zachwyciła ostatnio Klaudia, a najbardziej ucieszyło nas to, iż odważyła się wreszcie wyjąć swoje teksty z szuflady !!!! A zatem … tytuł E-Literatki Miesiąca stycznia otrzymała uczennica klasy II f – Klaudia Muller. Gratulacje !!!

Nasze zwykłe niebo


spójrz w górę i chwyć mnie za rękę
w sumie nic nadzwyczajnego

to tylko zwykłe niebo
spójrz jeszcze raz ja widzę coś więcej
udowodnię ci że to nie tylko chmury i pusta przestrzeń 
niebo to nasza ścieżka do wiecznego szczęścia 
będziemy bez skrzydeł szybować ponad ziemią
aż zwiedzimy cały wszechświat
i zapomnimy co to ból i strach
zgasimy słońce złapiemy wiatr 
niekończąca się wędrówka


czy już zapomniał o nas świat?

 


GRUDZIEŃ - WYNIKI

 

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. To taki ciepły czas, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia. Nasze szkolne literatki z klasy III b wysłały życzenia świąteczne do Australii – do poetki, którą mieliśmy zaszczyt gościć w czytelni naszej szkoły.

 

Pamiętacie? Grudniowy temat pracy literackiej brzmiał: „To mnie wzrusza od dawna…”. Miło nam było, kiedy dzieliliście się wrażeniami po lekturze ulubionych książek. Tytuł E-Literata Grudnia otrzymała uczennica kl. III b - SARA KUCHNOWSKA. Pragniemy podziękować Sarze za piękny wiersz skierowany do Pani Bogumiły Żongołłowicz i gorąco gratulujemy kolejnego tytułu literatki miesiąca.

 

Przeczytajcie pracę Waszej koleżanki, bo warto…

 

Historię Małego Księcia czytano mi w dzieciństwie. Dzisiaj wciąż do niej wracam. Niektórzy twierdzą, że jest to książka o filozoficznym znaczeniu, jednak nikt nie rozwinął nigdy tej myśli. Naprawdę uważam, ze to coś więcej. To opowieść o miłości, o dzieciństwie i zapominaniu. Jednak ja nigdy jej nie zapomnę...

 

Pamiętam - ostatnio mój tata czytał „Małego Księcia” siostrze. Wsłuchując się w jego słowa, pomyślałam: - znam to! Kiedy padły słowa: "Narysuj mi baranka", wstałam z łóżka z szeroko otwartymi oczami. - Tak, mnie również czytano tę książkę, kiedy byłam mała. Słuchając dalej, płakałam. To było takie piękne...

 

To zdumiewające, ale nigdy nie sądziłam, że powstanie podobna książka. A Ty? Na pierwszy rzut oka bohaterem jest fikcyjny chłopiec, mieszkający na jakiejś komecie i rozmawiający z Różą. Zmienisz jednak zdanie, kiedy przeczytasz uważnie do końca. Wtedy przekonasz się, że to nie tylko fikcyjny bohater, ale i Książę żyjący nie tylko na komecie, ale i na innych planetach, w końcu na ziemi. I nie tylko rozmawiał z Różą. Chłopiec ją kochał, a żeby do niej wrócić, poświęcił się bardziej niż ktokolwiek byłby w stanie.

 

Ta książka jest czymś, co mnie wzrusza i to do tego stopnia, że przy każdym czytaniu po policzkach płyną mi łzy. Cieszę się, iż dzięki temu, że jest lekturą szkolną, przeczyta ją więcej osób. Wiesz? Każdy powinien poznać tak piękną historię…

 

 


LISTOPAD – WYNIKI

Z nostalgią mi do twarzy…

Kochani E-Literaci, w Waszych pracach jesienna melancholia znalazła swoje ciche miejsce. Agata Cichockaz III B w bardzo osobisty sposób podzieliła się swoim sposobem postrzegania i odczuwania nostalgii.

Za oryginalność i szczerość wypowiedzi, malowniczość opisów przyznałyśmy uczennicy tytuł E-Literatki Listopada. Agacie gratulujemy, a Waszej uwadze polecamy fragment jej lirycznej opowieści. Co jej w duszy gra? Przeczytajcie…

„Pojesienniało… Nasz ponury nastrój wpasowuje się w listopadowe dni. Za oknem niebo cierpi. Roni łzy. Chyba też tęskni. Szykuje świat do nadejścia zimy, układając powoli rośliny i zwierzęta do snu… Drzewa, już zmęczone, poddają się bezradnie, upuszczając kolejno coraz więcej liści. A one lecą i lecą… Takie jesienne pożegnania.

To wszystko wydaje się takie okrutne – zwiastowanie odejścia, obumieranie, a mimo to cały ten proces jest piękny. Zanim ostatnie liście opadną, uliczki pokryją się kolorami, a chodniki zostaną usłane wielobarwnym dywanem jesiennych cudowności.

Jesień… Czas na gorący kubek herbaty, na ciepły koc, odrobinę tęsknoty i na deszcz. Na odrobinę refleksji… Na jesienną burzę myśli …

Życie nauczyło mnie cieszyć się z drobnych, szczęśliwych chwil. Z ciepłych promieni słońca w wiosenny dzień, ulubionej piosenki w radiu, czy choćby z jednego uśmiechu przyjaciela. To przykre, że częstokroć nie dostrzegamy tych maleńkich, ale jakże cudownych rzeczy. Nie doceniamy ich. Ciągle się śpieszymy. Ciągle narzekamy. Tak to już z nami jest. Przywykliśmy do takich zachowań.

Może warto zmienić ten stan …? Nikt za nas nie napisze scenariusza życia. A zatem…? Cieszmy się nawet z ładnej pogody, bo gdy przyjdzie deszcz, zatęsknimy za słońcem. Kiedy ktoś od nas odejdzie, zatęsknimy za jego uśmiechem…”.

Kiedy coś tracimy, wtedy dopiero doceniamy. Hm… tyle że… wszyscy o tym wiemy…”


PAŹDZIERNIK – WYNIKI

 

Drodzy E-Literaci,

 

cieszy nas fakt, iż kolejny rok szkolny rozpoczęliście od przygody z pisaniem. Chwyciliście za swoje pióra z większym lub mniejszym zapałem, stąd jedni z Was oddali tylko jedną pracę, podczas gdy inni przynieśli ich kilka… Piszecie o wszystkim w dowolnie przez siebie wybranych formach. Tak trzymajcie!!!

 

Tytuł E - LITERATA MIESIĄCA PAŹDZIERNIKA otrzymały dwie uczennice.

 

Gorąco gratulujemy!

 

Sara Kuchnowska z klasy III B najpiękniej odnajduje się w poezji, która jest dla niej nie tylko wytchnieniem, ale i jednym ze sposobów wyrażania własnych emocji.

 

Natomiast Martyna Bogdanowicz – uczennica klasy III E – znana nam dobrze miłośniczka powieści historycznych – z ogromnym zapałem i iście literacką swadą napisała pracę prozatorską.

 

Obydwie uczennice zareagowały na zaproponowany przez nas temat miesiąca października, czyli „Książka … to dopiero początek…”.

 

Przeczytajcie sami, zobaczcie, jak świetnie sobie radzą nasze literatki …

 

książka

 

od tego się zaczęło

 

czytanie wiersza tego … tamtego …

 

w końcu wyczekiwane spotkanie z poetką –

 

Panią Miłką

 

rozmowy godzinami

 

o wszystkim

 

o tym co ważne i nieważne

 

potem przypływy weny

 

inspiracji refleksji

 

i tak oto

 

znów piszemy

 

list

 

do Bogumiły Żongołłowicz

 

/Sara Kuchnowska/

 

 

 

(…) Kocham książki. Uwielbiam je czytać, podziwiać ich piękno, nawet wtedy, kiedy stoją na półce. Każda z nich jest jak podróż do zupełnie innego świata, w którym nie liczy się nic … oprócz własnej wyobraźni …

 

Moja znajomość z historią Polski zaczęła się tak naprawdę po przeczytaniu „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Bardzo się cieszę, że właśnie ta powieść jest lekturą szkolną (…). Nigdy wcześniej nie przeczytałam bardziej poruszającej opowieści. Aż trudno mi znaleźć słowa, aby ją opisać. Wstyd się przyznać, ale sięgnęłam po nią dopiero wtedy, gdy dowiedziałam się o filmie pod tym samym tytułem.

 

Moje spojrzenie na czas wojny i okupacji zmieniło się zupełnie. Odmieniło się również moje wyobrażenie o prawdziwej przyjaźni, poświęceniu i odwadze. Kiedy doszłam do momentu śmierci Janka, zamknęłam książkę, odłożyłam ją na półkę i dopiero po kilku dniach, gdy ochłonęłam z wrażeń, ponownie wróciłam do powieści… Skończywszy, byłam zdruzgotana (…).

 

Tak, książki to dopiero początek podróży, która nie ma końca…

/Martyna Bogdanowicz/

 


Drodzy E-Literaci…

mamy dla Was kolejne wyzwanie, kolejną szansę zmierzenia się z piórem. W tym roku szkolnym, jak i w poprzednich latach, liczymy na Wasze ciekawe formy wypowiedzi…

Wykorzystując swoją wrażliwość i wyobraźnię twórczą – spróbujcie napisać o tym, co Was zachwyca, nurtuje albo irytuje. Czekamy na Wasze opowiadania, wiersze, rozprawki, fragmenty blogów, reportaże, wywiady, listy, aforyzmy…

Pamiętajcie – nie trzymajcie swoich prac w szufladzie.

Życzymy Wam już dzisiaj wspaniałych inspiracji i pięknych prac.

Termin oddawania prac: do końca każdego miesiąca.

Miejsce: biblioteka szkolna G-5

Do zobaczenia..!!!

Ewa Niewiarowska

Iwona Gancarz

Klauzula informacyjna RODO

Wednesday the 5th - Custom text here - Free Joomla 3.5 Templates.