Szkolny Savoir-Vivre

Każdy z nas tworzy atmosferę szkoły. Kilka prostych zasad  ułatwi nam

(i umili) wspólnie spędzany czas.

 1. Na korytarzach  i na schodach podczas przerw bywa niekiedy bardzo ciasno. Staraj się przemieszczać sprawnie,  nie popychaj innych, nie biegaj, poruszaj się ostrożnie – z wyobraźnią. Lepiej zapobiegać niż żałować, że stało się coś złego.
 2. W hałasie trudno wypocząć. W czasie przerw nie krzycz, zwracaj się do kolegów i koleżanek normalnym tonem.  Nie podnoś głosu, ponieważ to stwarza się nieznośny harmider.
 3. Bądźmy dla siebie uprzejmi – to nic nie kosztuje
 4. Respektuj uwagi dyrekcji, nauczycieli oraz personelu szkoły. Pamiętaj: te osoby odpowiadają za twój rozwój i bezpieczeństwo.
 5. Kiedy mówisz „dzień dobry”  osobie dorosłej należy zawsze wstać – jeśli siedzisz. Trzeba również wyciągnąć ręce z kieszeni, wypowiedzieć słowa z szacunkiem a nie byle jak, „na odczepnego” .
 6. Po dzwonku kulturalny młody człowiek ustawia się bez ciągłego przypominania pod salą lekcyjną. Najpierw ustawiają się dziewczęta, za nimi- chłopcy.
 7. W szkole obowiązuje odpowiedni strój. Dziewczęta nie mogą stosować makijażu, nie mogą nosić wyzywających ubrań. Chłopcom nie wypada chodzić w czapeczkach.  Stosujemy stonowaną kolorystykę stroju szkolnego.  Pamiętajmy: styl płynie z tego jacy jesteśmy,  nie jest najważniejsze, co na siebie włożymy.
 8. Używajmy bogatego słownictwa – ale  bez wulgaryzmów.  Wulgaryzmy niszczą  najciekawszą wypowiedź, psują reputację tego, kto je stosuje.
 9. Zadbajmy o miłe podejście do naszych koleżanek i kolegów z klas pierwszych którzy maja wiele pytań i obaw. Warto przypomnieć sobie, jak bardzo potrzebna jest akceptacja ze strony innych (zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach nauki w nowej szkole).
 10. Szkoła  pięknieje, zmienia się dla was dzięki remontom i ogromnemu wysiłkowi wielu osób.  Dbajmy o to, by było ładnie, reagujmy na przejawy zachowań prymitywnych - brak reakcji na przejawy wandalizmu to zawsze jakaś forma jego akceptacji. Razem z wychowawcami i paniami pedagog powiedzmy „STOP!” agresji i  znieczulicy względem zła.

MŁODZIEŃCZE FASCYNACJE – DOBRE RELACJE

W szkole wielu z Was poznaje osoby,

na widok których może mocniej zabić serce.

A wtedy...

 • Po pierwsze - szacunek: niezależnie od rozwoju znajomości każda dziewczyna/każdy chłopiec na niego zasługują. Staraj się do osoby, którą wyróżniasz  odnosić ze szczególną uprzejmością. W ten sposób nie tylko zwrócisz na siebie uwagę, ale także zaimponujesz kulturą i dojrzałością.  Strategia tzw. „końskich zalotów” po prostu odstrasza, jest nieczytelna, a jeśli nawet zadziała, to perspektywy takiej znajomości nie rokują  dobrze.
 • Szkoła jest miejscem publicznym – zatem obowiązuje zasada powściągliwości. Jeśli masz tu swoją Sympatię, pamiętaj, że nie należy w sposób wylewny i nachalny demonstrować własnych fascynacji. Zamiast  krępować otoczenie okazywaną nadmiernie zażyłością, pamiętaj :  także w tej dziedzinie obowiązuje zawsze KULTURA –  KULTURA   UCZUĆ.
 • Wszyscy popełnimy błędy – ale mądry jest, kto w nich nie trwa. Jeśli dorośli lub przyjaciele zwracają Ci uwagę, że czegoś po prostu nie wypada, nie obrażaj się, nie unoś dumą, tylko zastanów się nad ukrytą racją... Unikniesz  ten sposób wielu problemów.
 • Młodzież często naśladuje dorosłych, jednak nie wszystkie wzorce są dobre.

Dziewczęta niekiedy  przesadzają ze zbyt ordynarnym makijażem (uwaga: w szkole nie wolno go stosować wcale), strój – zamiast  eksponować wdzięk i piękno - bywa zwyczajnie prowokacyjny. Czyżby nieświadomość?

Młoda dziewczyna/młoda kobieta powinna być jak róża: delikatna i piękna – posiadająca  jednak odpowiednie „kolce”, które mają chronić zawsze, kiedy ktoś obraża jej godność.

Będziesz tak traktowana,  jak sobie na to pozwolisz.

Zachowania chłopców pozostawiają również sporo do życzenia – warto więc przypomnieć, że miarą prawdziwego mężczyzny (także tego młodziutkiego) jest cecha odpowiedzialności – najpierw oczywiście za siebie.

 • Niestety, niektóre osoby próbują czasem zaimponować swoim zuchwalstwem lub wulgarnością, ale jest to najgorsze z rozwiązań. Chyba nikt nie chciałby mieć do czynienia z kimś zupełnie nieprzewidywalnym i aroganckim...
 • Młodzież potrafi godzinami przesiadywać w wirtualnym świecie, lecz nie potrafi zbudować najprostszej relacji. Jakże ważne są dobre pomysły. Drogi Uczniu, ludzkość wymyśliła tak magiczne miejsca jak choćby Herbaciarnia, dokąd możesz zaprosić tę Koleżankę, która Ci się podoba... Droga Uczennico, zainteresuj się zainteresowaniami tego szczególnego dla Ciebie Kolegi...Warto wreszcie przestać  przesiadywać w sieci i wymyślać bzdury, często anonimowo. Zróbmy lepiej jeden malutki a sensowny krok – w rzeczywistości .

Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie !

O nowych znajomościach  powiadamiaj zawsze Rodziców, informuj gdzie przebywasz.

W dzisiejszych czasach występuje

tak wiele poważnych zagrożeń:

NIE WOLNO ICH BAGATELIZOWAĆ!

 • W dziedzinie kultury międzyludzkich więzi niekiedy trudno o czarno-białe  reguły. Granice wyznaczają powszechnie przyjęte w społeczeństwie normy. Jeśli   nie zechcesz za młodu ich poznawać i stosować, nie nabierzesz również niezbędnej ogłady cechującej osobę dojrzałą. Pamiętaj: brak odpowiedniego wyczucia może narazić cię na kompromitację, brak uznania i inne przykrości.

Chcemy pomóc Ci ich uniknąć.

 

Klauzula informacyjna RODO

Wednesday the 28th - Custom text here - Free Joomla 3.5 Templates.